sbuse.jpg

S. Buse Yıldırım

Proje Yöneticisi

Buse, Lise eğitiminin Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde tamamladıktan sonra, Brighton’a giderek City College’da sanat ve tasarım alanında ön lisans eğitimini aldı. Güncel sanat dünyasının içine girince, kurama yöneldi. Böylelikle lisans eğitimini Goldsmiths Londra Üniversitesi’nde Görsel Kültür bölümünde; Kuramsal Sanat Tarihi alanında tamamlayarak, çeşitli sergileme projelerinde çalıştı.

Kendi pratiğinde film ve video üzerine yoğunlaşma isteği doğunca kendini Paris’de buldu; Paris ESEC (Ecole Superieur des Etudes Cinématographiques) Sinema Okulu’nda sinema eğitimini almaya başlarken, belgesel yönetmenliği alanında uzmanlaştı ve böylelikle ikinci lisans eğitimini tamamladı.

2014 senesinde Türkiye’ye kesin dönüş yapan Buse, Beykoz Kundura’nın yeni kültür sanat kimliğinin oluşmasında büyük etken oynayarak, bu büyüleyici mekanlar için yaratıcı içerikler tasarlıyor. Aynı dönemde mekanın tarihi zenginliğinden etkilenerek Beykoz Kundura’nın sözlü tarih projesini tasarladı ve hala Kundura’nın arşivini oluşturulmasıyla ilgileniyor.

Bu dönem içinde ayrıca kurduğu “Lita” yapım evi kapsamında çeşitli görsel-işitsel projeler gerçekleştiriyor. Boş vakitlerinde zaman zaman karakalem çizim yapan Buse, en çok müzikle arınmaktan hoşlanıyor; klasik şan eğitimi alarak kendi ses dünyasını keşfediyor. Bedensel ve zihinsel sınırlarını zorlamaktan büyük keyif aldığından, Buse yogayla güçleniyor ve zaman zaman meditasyonla okyanuslarda geziniyor.


saadet.jpeg

Saadet Özen

Hafıza Küratörü

Saadet Özen ortaokul ve liseyi Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi’nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. 2011’de Manaki Kardeşler’in Jöntürk Devrimi sırasında çektikleri film ve fotoğraflar üzerine teziyle Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden yüksek lisansını aldı.

Halen aynı bölümde doktorasını yapan Saadet Özen’in başlıca çalışma alanları geç Osmanlı devrinde görsel malzemenin politik kullanımı (fotoğraf, reklam, kartpostal vb.), turizm tarihi ve yine Osmanlı döneminde endüstriyel gıdaların tüketimi ve algılanışıdır. Bütün bu süre boyunca bir taraftan yayınevlerinde editör ve çevirmen olarak çalıştı, belgesel sinema alanında farklı görevler üstlendi, tarihi görsel malzemenin kullanıldığı çeşitli sergi projelerinde yer aldı.

Yayınlanmış iki kitabı mevcuttur: Notre Dame de Sion, 150 Yılın Tanığı (Yapı Kredi Kültür Sanat, 2006 ve Çukulata, Çikolatanın Yerli Tarihi (Yapı Kredi Kültür Sanat, 2014 – Dünya Kitap Dergisi Yılın Gastronomi Kitabı Ödülü). Bunun yanı sıra Amin Maalouf, Fernando Pessoa, Jose Saramago, Paulo Coelho gibi yazarlardan çevirileri vardır. Katkıda bulunduğu filmler arasında “Mustafa” (yön. Can Dündar, 2006 – arşiv araştırması), “Ankara” (2011) ve “Son Halife” (2013, eş yazar ve yönetmen olarak) yer alıyor.


Sevinç Çalhanoğlu

Hafıza Küratör Asistanı

Sevinç Çalhanoğlu (1988, İstanbul) Notre Dame de Sion Lisesi’ni bitirdi ve Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 2016’da Evde Bir Gezinti (Periferik) kitabı, 2017’de Et/ve/Fal adlı şiir kitabı yayımlandı. Fotoğraf ve video türünde olan çalışmalarını sergileme imkanı buldu. Beykoz Kundura Fabrikası Hafıza ekibinde araştırmacı olarak çalışıyor.

Araştırmacı olarak çalıştığı üretimler arasında ‘’Çukulata: Çikolatanın Yerli Tarihi’’ (Saadet Özen, YKY, 2014) ‘’D-evrim? Dijital Çağda Kitap’’ (Saint Joseph Lisesi, 2015) yer almaktadır.